Najnowsze badania nad mózgiem ludzkim pokazują, jak bardzo elastyczny jest to organ. Przez właściwą stymulację możemy zarówno zwiększać liczebność szarych komórek, jak i ilość i jakość połączeń pomiędzy komórkami.

Najskuteczniejszą metodą wspomagania rozwoju mózgu są ćwiczenia fizyczne i szeroko rozumiany ruch. Szczególnie polecane są zabawy wymuszające ruch naprzemienny, jak jazda na rowerze, raczkowanie, wspinanie na drabinki, ścianki wspinaczkowe. Ćwiczenia orientacji w przestrzeni. Rzucanie do celu, łapanie i rzucanie piłki do celu.

Równie korzystne są zabawy logiczne, łamigłówki matematyczne, puzzle, tangram i układanki. Zabawy takie uczą dzieci koncentracji na zadaniu i cierpliwości. Wspomagają rozwój precyzji ruchów, manipulowania małymi elementami.

Obracanie elementów układanek pomaga w zrozumieniu orientacji w przestrzenie i opanowaniu pojęć takich jak lewo-prawo, góra-dół, nad-pod itd. Zabawy matematyczne przybliżają figury geometryczne i zachęcają do eksperymentowania z kształtami. Dzieci uczą się reguł rządzących geometrią. 

Gry i zabawy stolikowe czy planszowe mają bardzo ważny aspekt wychowawczy. Dzieci uczą się czekać na swoją kolej. Dowiadują się, że można ustalać zasady gry i wszyscy muszą ich przestrzegać. Bolesną nauką jest doświadczenie porażki, gdy dziecko przegra.

Od mądrości rodzica zależy, czy pozwoli dziecku przeżyć pierwsze przegrane i da mu wsparcie, które pomoże uporać się takim doświadczeniem. Czy raczej będzie się starać odsunąć od pupila bolesne doświadczenie, „podkładając się” i przegrywając w grze z dzieckiem.

Takie oszustwo ma krótkie nogi, a jego skutki mogą być opłakane. Dziecko i tak kiedyś, najprawdopodobniej już w przedszkolu, zetknie się z porażką, np. kolega będzie szybciej biegał, albo ładniej rysował. Nie będzie umiało sobie z tym poradzić, jeśli nie przećwiczy tego wcześniej w domu, w bezpiecznym i przyjaznym środowisku.

Dowiedz się więcej na: https://www.zielonezabawki.pl/zun_m_Zabawki_Puzzle-i-ukladanki-dla-dzieci-1922.html